Tein kesän aikana löytöjä kirppiksiltä! Neljät kengät tuli ostettua tänä kesänä, parit kivijalkakirppikseltä ja kahdet netin kautta. Kengät ovat kieltämättä heikko kohtani, mutta voiko niitä koskaan olla liikaa? Toisaalta Imelda Marcosilla oli 3000 paria kenkiä, niin oma kokoelmani on suuruudeltaan joitain kymmeniä alle kymmenesosa siitä määrästä eli ei ainakaan vielä olla sillä rajalla, että kenkiä olisi liikaa. Imelda Marcosin kengistä suurin osa oli kalliita merkkikenkiä, kun taas itselläni arvokkaita merkkikenkiä on vain joitain kymmeniä. Loput ovat pienemmiltä merkeiltä ja sellaisia, jotka ovat olleet ostaessa niin sanotusti järkevän hintaisia. En ole ainakaan vielä sellaisessa pisteessä elämässäni, jossa voisin säästämättä ostaa pelkästään merkkikenkiä.
Tässä postauksessa ei kuitenkaan paneuduta kenkähulluuden syvimpään olemukseen, vaan ihaillaan kenkäkarkkia eli uusimpia edullisia löytöjä. Kengistä halvimmat maksoivat kuusi euroa ja kalleimmista maksoin 30 euroa plus postikulut. Kuten hinnasta voi arvata, niin kyseessä ei ollut aivan peruskengät, vaan Minna Parikan kengät, joissa on suhteellisen paljon käytönjälkeä. Merkkikengissä minulla on eniten Minna Parikkaa, Calvin Kleinia, Guessia, Steve Maddenia ja L.K. Bennettia. Lisäksi kokoelmastani löytyy yksittäisiä kalliita brändejä, kuten Guccia, Moschinoa ja Christian Louboutinia.
Vaihtoehtoisesta muodista ja katumuodista kiinnostuneena myös Iron Fist on tuttu merkki. Iron Fistin kenkiä minulla on ollut useita. Osa on edelleen käytössä ja osan olen myynyt eteenpäin. Iron Fistin kenkiä yhdistää makaaberi taide, jossa yhdistyy ihmissudet, kuolema ja elävät kuolleet eli tuttavallisemmin zombit. Onpa joissain malleissa mukana myös synkkää romantiikkaa. Iron Fist oli yksi suosituimmista alternative- tyylisten ihmisten brändeistä joskus yli kymmenen vuotta sitten.
Iron Fistin korkkarit päätyivät ostoskoriin, sillä metallinhohtoinen hopea viehättää, niittiyksityiskohdista puhumattakaan. Kirpparilla oli tuolloin kaikki 50 prosentin alennuksessa, joten sain nämä edullisesti. Kuten kuvista näet, niin pohjat tai korkolaput eivät ole juurikaan kuluneet, jonka lisäksi kenkien sisäpohja on siisti.
Samalta kirppikseltä puolisoni bongasi näköiseni kengät - korkea korko, platformia pari senttiä ja peeptoe- kärjet. Pidän todella paljon peeptoe- kärkisistä kengistä, niissä on sitä jotain! Nämä kengät olivat myös -50% alkuperäisestä hinnasta. Käytönjälkeä on hieman enemmän kuin Iron Fisteissa.
Näin jälkikäteen kieltämättä mietin, että tulinko kuitenkin ostaneeksi jonkun Viron tai Turkin tuliaiset Guccin ikivanhan kenkämallin sijaan. Muistan nimittäin katsoneeni samanlaista tai hyvin lähelle samanlaista kenkämallia todella kauan sitten samanlaisine yksityiskohtineen. Joku muistijälki minulla on tuosta kuosista, brändivärien mukaisesta raidasta ja varpaiden päälle tulevasta metallisesta yksityiskohdasta. Myös tuo kudottu tekstiili logokuvioineen on todella tutun oloista. Kenkien sisäpuoli on myös hyvin tehty, eikä ole sellainen halvan näköinen tai tuntuinen.
Guccihan on tunnettu siitä, että heidän alkuperäiset pakkaukset ja niissä käytetyt värit vaihtuvat muutamien vuosien välein. Myös logo on muuttunut vuosien varrella monta kertaa ja se, millä tavalla se on aseteltu sisä- ja ulkopohjaan. Esimerkiksi joitain vuosia sitten Guccin kenkien ulkopohjassa oli kultainen laatta, mutta uusimman malliston kengissä näyttää olevan pohjaan painettu kolmiuloitteinen leima. Pitää selvittää Guccin vintage- aikaisten kenkien yksityiskohtia, vaikka en tiedä tulenko siitä yhtään viisaammaksi. Tiedosta ja kenkien historiasta ei ole haittaakaan, niin miksipäs ei.
Seuraan muutamia second hand- ryhmiä, erityisesti Minna Parikka- second hand- ryhmää, sillä siellä tulee välillä vastaan haluamiani kenkiä vanhoista mallistoista. Vanhojen mallistojen kengät ovat harvinaisempia ja laadukkaita kuin mitkä, joten hypin onnesta oikean koon tullessa vastaan. Ostin nämä pinkit Minna Parikan nilkkurit kolmella kympillä eräältä kansanedustajalta, jolla oli hauska ja mieleenpainuva tarina näistä kengistä!
Näissä kengissä on muuten aivan ihanat vetimet! Lompakossani, sekin Minna Parikan suunnittelema, on tuollainen kenkäniitti koristeena.
Kengät olivat edulliset, koska niissä on jonkin verran naarmuja ja kuluneet kärjet. Ei kuitenkaan sellaisia jälkiä, joita ei voisi ehostaa hieman! Huollan kenkiäni aina keväisin ja syksyisin, joten fiksailen näitä kenkiä lähiviikkoina. Puhdistan kengät kunnolla, käsittelen nahkaöljyllä ja lisään väriä kulahtaneisiin kohtiin. Sitten vain kosteussuojat päälle ja kengät käyttöön. Juuri sopivia sävyjä löytyy jo ennestään kaapista, joten on pieni vaiva käsitellä kengät kuntoon.
Ei ollenkaan paha löytö 30 eurolla! Kenkämallin nimeä en tosin tiedä, mutta selvitän sen muiden Parikka- fanien kanssa, ellen bongaa tätä mallia luettelosta mikä minulla on.
Näissä kengissä on todella kaunis nyöritys edessä. Muotoilussa pidän eniten siitä, että nauhojen "lenkit" tulevat koko kengän leveydeltä kolmiomaisesti nyöritykseen. Nuo kolmionmuotoon asettuvat raidat vievät katseen sinne minne pitääkin eli nyöritykseen ja sen yksityiskohtiin. Väri on kyllä upea, juuri ihanan sähäkkä pinkki!
Viimeisenä, muttei vähäisimpänä - ostin Instagramin kautta tutulta vaikuttajalta läpikuultavat sandaletit rouhealla pohjalla. Maksoin näistä kuusi euroa ja mietin, että nämä toisivat rouheutta sellaisiin "söpöihin ja herkkiin" asuihin. Sellaisiin, joissa olo tuntuu liian lällyltä ilman mitään rouheaa ja rock- henkistä yksityiskohtaa. Näissä remmit hohtavat upeasti sateenkaaren väreissä.
Kuitenkin joudun näitä sandaletteja hieman muokkaamaan ja ajattelin tehdä siitä muokkaamisesta erillisen postauksen, jotta siitä on hyötyä muillekin. Uusi muokkaus minulle, joten en tiedä onnistuuko se, mutta jos ei onnistu, niin ainakin muut jättävät kokeilematta. Noh, jos se menee pieleen, niin syksyllä on tulossa myös yksi toinen DIY kenkäohje, joka onnistuu varmasti - heh. Sellaista tällä kertaa. Mitkä näistä on siun lempparit? Oletko löytänyt kirppikseltä kenkiä tänä vuonna vai kuulutko niihin, jotka eivät ostaisi käytettyjä kenkiä?
Lue myös nämä:
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Muistathan hyvät käytöstavat kommentoidessasi!:)